14 książek o zarządzaniu czasem, które warto przeczytać

by Agnieszka Jarzębowska
jak planować książki

Zawodowo zajmuję się szkoleniem z zakresu zarządzania czasem, pochłaniam więc wszystko co pojawia się na rynku wydawniczym o zarządzaniu sobą w czasie, organizacji, planowaniu, nawykach i podnoszeniu produktywności, a także odpoczynku. Czytam zarówno polskie wydania, jak i anglojęzyczne. Niewiele w tym temacie jest w stanie mnie zaskoczyć i właściwie kolejne lektury czytam tylko po to, by być na bieżąco. W sumie to nie jest też wiedza traktująca o badaniu kosmosu i dziejach wszechświata. Organizacja i planowanie to umiejętności, które można posiadać bez przeczytania jakiejkolwiek książki.

Jeśli jednak chcesz poprawić swoją efektywność, popracować nad planowaniem i realizowaniem zadań, warto przeczytać jak inni to robią. Oczywiście samo czytanie książek nic nie daje, należy jeszcze wdrażać w życie metody i sposoby, które są w nich opisane. Jestem zwolenniczką czytania i natychmiastowego wdrażania poznanych metod (oczywiście wybranych, tych, które są zgodne ze mną, z którymi czuję chemię).

Na szkoleniach spotykam ludzi, którzy biorą udział w kolejnym szkoleniu z zarządzania czasem i twierdzą, że już to wszystko znają, ale to nie działa i wciąż szukają metody idealnej, idealnej aplikacji, idealnego systemu. Co z tego, że wiedzą jak planować, jak się organizować, jak wyznaczać cele, skoro żadnej z poznanych metod nie zastosowali i nie wdrożyli do swojego życia? Nie działają zgodnie z podanymi schematami, nie mają więc efektów.

książki organizacja czasu

zarządzanie czasem książka

Jeśli jesteś początkującą osobą, która dotychczas nie działała z planem, nie wyznaczała celów i ma nawyki, dalekie od idealnych, wybierz jedną z pozycji, które przedstawiam w zestawieniu, przeczytaj i zastosuj w praktyce. Wyrób nawyk i powtórz z kolejną książką (jeśli jeszcze będziesz jej potrzebować).

Możesz również zapisać się na listę osób zainteresowanych udziałem w moim darmowym szkoleniu:

5 dni do skutecznego planowania. Zacznij planować działania i zrealizuj swoje cele.

Czas na subiektywne zestawienie książek o zarządzaniu czasem, które warto przeczytać.

7 nawyków skutecznego działania

Stephen R. Covey

Książka Covey’a to pozycja, którą każdy powinien w życiu przeczytać, wybrać to co dla niego najważniejsze i zastosować w codziennym działaniu. Książka dotyczy wyznaczania celów życiowych i proaktywnej postawy w dążeniu do ich realizacji. Nie ma w niej zbyt wiele o samym planowaniu i organizowaniu zadań, jednak po jej lekturze ma się całościowy obraz działań, które należy podejmować, aby kreować swoją rzeczywistość.

Getting Things Done czyli sztuka bezstresowej efektywności

David Allen

To książka o całościowym zarządzaniu czasem. Autor pokazuje w niej w jaki sposób całościowo traktować swoje zadania i sprawy, przedstawia system działania, który pozwala działać efektywnie, nie odkładać na później i nie tracić kontroli nad zadaniami. Nie jest to jednak pozycja łatwa i klarowna, a metoda sama w sobie jest mocno ograniczona do jednego obszaru zarządzania czasem, więc polecam ją raczej osobom, które mają za sobą wyznaczanie celów, priorytetów i codzienne planowanie, a poszukują ułatwień w pracy.

Jak zostać Panią Swojego Czasu? Zarządzanie czasem dla kobiet

Ola Budzyńska

To bardzo świeża pozycja polskiej autorki, znanej jako Pani Swojego Czasu. Książka jest kierowana do kobiet (mężczyźni też powinni przeczytać, chociaż mogą mieć problem z czytaniem formy żeńskiej czasowników). Bardzo polecam sięgnąć do tej pozycji, to całościowe kompendium postępowania, od porannych i wieczornych nawyków wspierających efektywność, po naukę jak radzić sobie z rozpraszaczami. Bardzo szczegółowo opisany proces planowania zadań. A co najważniejsze to książka napisana dla ludzi, nie dla szkoleniowców czy naukowców. Nie znajdziesz w niej pięknych, naukowych wywodów zrozumiałych jedynie dla ludzi z tytułem doktora. To książka, z której bardzo dużo się nauczysz.

Najpierw rzeczy najważniejsze

Stephen R. Covey, A. Roger Merrill, Rebecca Merrill

To pozycja, w której przedstawiono metody na zapracowanie. Uświadomi Ci, że nie wszystko co masz do zrobienia w życiu jest ważne i że nie wszystko musisz robić. Szczególnie polecałabym zapracowanym kierownikom, menedżerom i prowadzącym własny biznes, którym wydaje się, że jak czegoś nie zrobią to ich firma coś straci, a nie dostrzegają tego co jest w ich biznesie najistotniejsze i nie potrafią odpuścić. Przez takie myślenie spędzają w pracy dużo więcej niż 8 godzin dziennie, nie mają czasu na wypoczynek i szybko się wypalają.

Efektywny System Pracy czyli jak skutecznie zarządzać sobą w czasie

Maciej Sasin

W książce znajdziesz wiele metod, dzięki którym usprawnisz codzienne działanie. Dużo miejsca w niej poświęcono na kreowanie własnej rzeczywistości, poprzez sposób myślenia i nastawienia do tego co nas spotyka. Polecam tę książkę, również dlatego, że jest napisana przez bardzo dobrego trenera i doświadczonego człowieka.

Zarządzanie czasem. Jak efektywnie planować i realizować zadania

Mike Clayton

Poradnik, z którego dowiesz się dlaczego zarządzanie czasem jest ważne i jak można wdrażać je do codziennego działania. Pozycja przystępna, mało szczegółowa raczej dla początkujących w tej dziedzinie.

Maksimum osiągnięć

Brian Tracy

Książka amerykańskiego guru w dziedzinie rozwoju osobistego i zarządzania czasem. Ja nie należę do fanek jego stylu pisania, wodolejstwa i powtarzania w co drugim zdaniu słowa „sukces”. Natomiast książka może dać Ci nowe spojrzenie na siebie i na to do czego dążysz. Po jej przeczytaniu lub wysłuchaniu, (bo jest dostępny audiobook, choć czytany w tak melancholiczny i absolutnie nie charyzmatyczny sposób, że odradzam) dostaje się dużo energii do działania i uświadamia, że to jak wygląda nasze życie to suma dokonywanych przez nas wyborów i celów, które realizujemy. Warto po nią sięgnąć, choćby po to, by poczuć tę moc sprawczą i zacząć działać.

Zrobię to dzisiaj

Bartek Popiel

To bardziej praktyczny poradnik. Nie ma w niej wybitnych technik czy metod. Dużo miejsca poświęcono sposobom na odwlekanie. Jeśli więc masz problem, aby wziąć się do pracy polecam sięgnąć do tej pozycji i zastosować się do bardzo praktycznych wskazówek. Nie jest to pozycja naukowa i ciężka, przystępna, ale naładowana konkretami i praktycznymi wskazówkami. Bardzo też zachęcam do wejścia na stronę Bartka (Liczy się Wynik) i pobrać za darmo audiobooka, w którym znajdziesz mnóstwo sposobów na to jak się motywować do działania.

30 dni do zmian

Edyta Zając

Recenzję książki możesz przeczytać tutaj. Nie jest to książka stricte o zarządzaniu czasem, ale całościowym podejściu do życia, o robieniu przestrzeni na działanie i samo działanie. Pozwala spojrzeć na wiele spraw codziennego życia w nowy sposób, uczy jak doświadczać nowych rzeczy, jak planować z wyprzedzeniem i jak żyć w satysfakcjonujący sposób.

Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i w biznesie

Charles Duhhig

Książka o nawykach, z której dowiesz się jak działają mechanizmy wypracowywania nawyków i jak nad nimi pracować, aby wdrażać skuteczne zmiany. Książka jest pełna przykładów i zabawnych historyjek, które sprawiają, że zdobywamy wiedzę jakby przez czytanie opowiadań. Przykłady są bardzo zrozumiałe i łatwo się je zapamiętuje.

Nie tłumacz się, działaj! Odkryj moc samodyscypliny

Brian Tracy

Kolejna książka Briana Tracy, tym razem o tym jak nie odkładać naszych pragnień i marzeń na kiedyś. Autor przekonuje, że nie ma sensu szukać wymówek dla nie podejmowania działania. Jeśli czegoś chcesz odważ się po to sięgnąć, a jeśli ci na czymś tak bardzo nie zależy po prostu wyrzuć to z głowy. Nie przyjmuj postawy reaktywnej, w której wmawiasz sobie, że czegoś nie masz, bo coś jest temu winne.

Esencjalista. Mniej, ale lepiej.

Greg McKeown

Pozycja idealna dla osób, które są w niedoczasie i nie potrafią odpuszczać niektórych zadań. Dla osób, które uważają, że wszystko co robią jest ważne. Szczególnie w dzisiejszym świecie, w którym na każdym kroku widzimy i słyszymy ludzi, którzy mają gotowe rady na to jak należy żyć, a my próbujemy. Chcemy być w pięciu miejscach jednocześnie, chcemy być idealnymi rodzicami, rozwijać biznes i jednocześnie nie rezygnować z częstych spotkań towarzyskich, bo ktoś na ekranie monitora przekonuje, że to jest najważniejsze. Jeśli więc masz problem z ustaleniem co jest dla Ciebie ważne, trudno Ci odpuścić, zajrzyj do tej pozycji.

Fenomen poranka

Elrod Hal

Książka bardzo popularna (zresztą sama już o niej wspominałam pisząc o tym jak dobrze zacząć dzień), traktująca o tym co robić rano, aby mieć produktywny dzień. Jestem zwolennikiem dobrego rozpoczynania dnia, robienia właściwych rzeczy i rezygnowania ze spraw, które od rana wysysają energię. Autor nie narzuca co masz robić, pokazuje Ci jak możesz zagospodarować swój poranek i co możesz robić, aby mieć dobry dzień. Dużo praktycznych porad. Ostrzegam jednak, że książka jest ciężka do czytania, jest rozwleczona i dłuży się. Sama kilkakrotnie miałam ochotę w trakcie jej czytania cisnąć nią w otwarte okno (tak by przypadkiem się nie odbiła od ściany i nie wróciła na szafkę nocną).

Zjedz tę żabę

Brian Tracy

Najbardziej konkretna książka B. Tracy, w której poznasz metody na robienie rzeczy ważnych, nie odkładania ich na później. Dużo podstaw z obszaru efektywnego działania. Raczej dla początkujących w tym obszarze, choć i dla zaawansowanych nie zaszkodzi przypomnieć.

 

Które tytuły znasz? A może masz inne wartościowe propozycje?

Zobacz inne wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć Ci usługi na jak najwyższym poziomie. Wyrażam zgodę Dowiedz się więcej