Ponad 700 osób skorzystało z darmowego kursu „Wyznacz cele na 2019 rok, które tym razem zrealizujesz”. Od uczestników dostałam zapytania i często dotyczyły one tego jak realizować wyznaczone cele. Były osoby, które przyznały, że mają już któryś rok z kolei te same cele, a później wcale ich nie realizują.
Podejrzewam, że wiele więcej osób ma podobne problemy. Chcę Ci pomóc w odniesieniu sukcesu. W tym artykule przedstawię 3 błędy, które mogą być przyczyną nie realizowania Twoich celów.
——————————————————————————————–
Jeśli nie wiesz, w jaki sposób określić cele, to nadal możesz skorzystać z mojego kursu. Wystarczy dołączyć —-> TUTAJ i wykonać zadania. Kurs jest DARMOWY i pozwoli Ci wyznaczyć cele w taki sposób, aby je realizować.
——————————————————————————————–
Jeśli masz już swoje cele na rok, albo na krótszy okres czasu (do czego zachęcam), ale masz obawy (np. wynikające z wcześniejszych doświadczeń), że nie będziesz swoich celów realizować. To ten artykuł jest dla Ciebie.
Dowiesz się z niego jakich błędów nie popełniać i jak zwiększyć swoje szanse na zrealizowanie celu.
Napisałam o trzech błędach, które ja kiedyś popełniałam i które popełniają osoby, z którymi spotykam się na sali szkoleniowej.
Zobacz, czy Ty również popełniasz te błędy. Jeśli okaże się, że popełniasz to skorzystaj z moich sposobów na wyeliminowanie tych błędów.
Błąd nr 1
Ustalone cele, nie są bezpośrednio zależne od Ciebie i Twoich działań.
Jedną z zasad dobrze ustalonego celu jest to, że powinien on być zależny od Twoich działań. Czyli to Ty jako osoba realizująca dany cel, powinieneś mieć na niego wpływ.
Tymczasem wiele osób ustalając cel formułuje go w sposób:
1. Zmienię pracę
2. Schudnę 5 kg
3. Sprzedam produkty za X tys. zł
Co w tych celach jest nieprawidłowego?
Właśnie to, że nie są one zależne od Ciebie, od wykonawcy.
Oczywiście pośrednio zależą one od tego co będziesz robić. Ale hipotetycznie, może być tak, że mimo wysiłku włożonego w poszukiwanie nowej pracy – nie znajdzie się pracodawca, który będzie potrzebował Twoich kompetencji lub nie zostanie Ci zaproponowana oferta, która Cię usatysfakcjonuje i nie zdecydujesz się na zmianę miejsca pracy. Czy to oznacza, że nie zrealizowałeś celu?
Moim zdaniem trudno powiedzieć.
Jeśli celem było zmienić pracę (bo już u tego pracodawcy nie jesteś w stanie więcej pracować), a jej nie zmieniłeś to cel nie został osiągnięty.
Ale przecież zrobiłeś tak dużo, aby tą pracę zmienić. Wysyłałeś swoje oferty, aktywnie poszukiwałeś innego miejsca pracy, przygotowywałeś się na rozmowy rekrutacyjne itd. A to, że nie zdecydowałeś się na zmianę może być wynikiem tego, że żadna z ofert nie była dla Ciebie satysfakcjonująca (np. nie powodowała wzrostu Twojego wynagrodzenia, co było dla Ciebie ważne).
Czy w tej sytuacji można powiedzieć, że nie osiągnąłeś swojego celu?
Raczej nie. Zrobiłeś wszystko co konieczne, do tego by go zrealizować. Ale Twój cel nie był określony w sposób, który w 100% był zależny od Ciebie.
Jak więc określić cel?
Określ go tak, aby był całkowicie zależny od Twoich działań. W powyżej podanych przykładach, można to zrobić np. tak:
1. Zmienię pracę
Do marca wyślę 100 CV, przygotuję się na każdą rozmowę rekrutacyjną, na którą zostanę zaproszony.
2. Schudnę 5 kg.
Przez 6 tygodni będę stosować dietę od dietetyka i każdego dnia będę robić 8000 kroków.
3. Sprzedam produkty za X tys. Zł
Każdego dnia wyślę ofertę do X klientów, albo przeprowadzę rozmowę z X klientami, itd. (dopasuj do modelu biznesowego jaki prowadzisz)
Określając cele w ten sposób to Ty masz nad nimi kontrolę i wiesz, że ich realizacja w 100% zależy od Twoich działań.
A czy Twoje cele zależą od Ciebie? Jeśli nie – przeformułuj je w taki sposób, aby oddawały 100% realizacji w Twoje ręce.
Błąd nr 2
Chowasz swoje cele w szufladzie.
Gdzie masz listę swoich celów? Tak fizycznie, gdzie ona się znajduje?
Masz je w głowie?
A może w którymś notesie? Tylko zaraz gdzie on jest (nie możesz go namierzyć?).
A może zapisałeś je w jakimś pliku na komputerze? Ok. to otwórz ten plik. Nie możesz go znaleźć?
Jeśli któraś z sytuacji dotyczy Ciebie, to natychmiast ją napraw.
Cele to coś, czym powinieneś żyć na co dzień. Ok. nie wszystkimi naraz (za dużo celów w jednym czasie nie jest wskazane, o czym dowiesz się uczestnicząc w kursie), ale jednak każdego dnia powinieneś pamiętać o swoim celu, powinieneś nim żyć.
A jak masz to robić, kiedy Twoje cele są ukryte?
Może wydaje Ci się, że przecież je pamiętasz, ale to nieprawda. Codzienność większości ludzi jest taka, że od rana wiele rozpraszaczy zabiera im czas. Zajmują się mnóstwem spraw, zadań i rzeczy, które skutecznie odciągają od tego co ważne.
A dlaczego odciągają?
Bo są na widoku.
Widzisz zlew pełen brudnych naczyń – to się nimi zajmujesz.
Dostajesz maila z pilną wrzutką – to się tą sprawą zajmujesz.
Ktoś dzwoni z prośbą – to się nią zajmujesz.
A Twoje cele są schowane. One nie krzyczą, nie przypominają o sobie. Więc się nimi nie zajmujesz.
Jeśli tak działasz, to teraz zmień priorytet i ważność swoich zadań. Niech Twoje cele codziennie Ci o sobie przypominają.
Jak możesz to zrobić?
Zacznij od umieszczenia aktualnie realizowanego celu w widocznym miejscu. Możesz zrobić tapetę na monitor i/lub telefon komórkowy. Zapisz swój cel na kartce i powieś w widocznym miejscu (najlepiej tam, gdzie ten cel realizujesz: obok biurka, jeśli jest związany z pracą zawodową, na lodówce, jeśli jest związany z odżywianiem, w portfelu, jeśli masz cel związany z wydatkami, itd.).
Masz żyć swoim celem. Pamiętać o nim. Ja lubię przepisywać każdego dnia mój aktualnie realizowany cel. Rano pijąc kawę biorę swój kalendarz (mój aktualny kalendarz ma miejsce na notatki) i zapisuję na stronie swoje cele. Każdego dnia te same (przynajmniej do czasu aż ich nie zrealizuję). To pozwala mi się nastawić na realizowanie mojego celu w danym dniu. Przystępując do pracy mam większe skupienie na tym co dla mnie ważne i dzięki temu dużo łatwiej jest mi zrezygnować z bezrefleksyjnego robienia tego co pilne lub mało znaczące.
To gdzie zapiszesz swój cel, aby każdego dnia o nim pamiętać?
Nie odkładaj tego na później, zrób to od razu.
——————————————————————————————–
Jeśli chcesz mieć prostą ściągę z tego w jaki sposób planować kliknij w obrazek i pobierz bezpłatnie pdf z 10 zasadami codziennego planowania.
———————————————————————————————————————————
Błąd nr 3
Nie monitorujesz postępów w realizacji swojego celu.
Masz system do monitorowania tego jak szybko i czy w ogóle realizujesz swój cel?
Wielu moich klientów nie ma. Nawet jeśli właściwie ustalisz sobie cel. Zadbasz o jego widoczność, zmniejszasz swoje szanse na sukces nie monitorując tempa i postępu w realizacji celu.
Skąd możesz wiedzieć, że to co robisz działa? Skąd możesz wiedzieć przez jaki czas zrobiłeś jaki postęp jeśli tego nie mierzysz?
Liczysz na pamięć? Proszę Cię. Pamięć jest bardzo zawodna. Zresztą po co obciążać głowę, skoro możesz to zapisywać.
Mówiąc o systemie monitorowania nie mam wcale na myśli zaawansowanych systemów mierzących. Wystarczy, że zrobisz prostą tabelkę np. w Excelu lub na zwykłej kartce (luźnej albo w notatniku, ale uwaga, takim, z którego regularnie korzystasz). Po jednej stronie zapisujesz swój cel, a po drugiej jaki efekt to przyniesie (nie wiem jak to dobrze wytłumaczyć dlatego załączam zrzut ekranu przykładowego monitorowania). Pomiędzy punktami skrajnymi masz punkty pomiarowe. Jest to miejsce do zaznaczenia postępu.
W przypadku niektórych celów będziesz musiał wpisywać określone wartości (jak w przypadku odkładanej sumy pieniędzy), a w przypadku innych będzie to zaznaczenie, że zrealizowałeś określone działanie (jak w przypadku zaznaczenia czy zrobiłeś minimalną liczbę kroków).
Przykład:
Jeśli Twoim celem jest stworzenie poduszki finansowej w wysokości 5 tys zł w okresie 12 miesięcy, to odcinki pomiarowe mogą być miesięczne lub tygodniowe, a wpisujesz w nie określone kwoty, które w danym okresie odkładasz na poduszkę finansową. Powstaje Ci tabela do monitorowania realizacji celu. Dodatkowo jeśli w miejscu stopnia realizacji celu wstawisz sumowanie, plik sam będzie Ci wskazywał ile już powinieneś mieć zgromadzonych na koncie środków.
Podobnie będzie wyglądać tabela z utratą wagi, ilością przebiegniętych km w czasie poszczególnych treningów.
Jeśli Twoim celem jest wykonywanie czegoś regularnie albo określoną ilość razy w tygodniu czy też miesiącu możesz zastosować tabelkę, w której zaznaczasz np. plusem (+) czy też ptaszkiem (✔️) dzień, w którym daną czynność wykonałeś. Jeśli nie zrobiłeś tego co zaplanowałeś zostawiasz kratkę pustą, albo zaznaczasz minusem (-) lub krzyżykiem (X). Po miesiącu widzisz ile razy w danym czasie zrobiłeś to co konieczne.
Możesz to robić również korzystając z aplikacji na telefon np. HabitBull (na IOS i Android), Habitica, czy wykorzystywaną przeze mnie aplikację Memorigi.
Po każdym tygodniu albo miesiącu podsumuj jak Ci poszło. Zadaj pytania:
Z czego jesteś zadowolony (pamiętaj, żeby się docenić, nawet jeśli nie zrealizowałeś 100%, ale zrobiłeś cokolwiek masz powód do docenienia się).
Co Ci przeszkadzało w realizacji zadań?
Co mogłeś zrobić lepiej?
Co zrobisz, aby kolejny okres realizacji celu był lepszy?
Te podstawowe pytania zadane sobie potrafią doprowadzić do bardzo ciekawych i użytecznych wniosków.