Rozłóż cel na zadania, czyli podstawa codziennej efektywności

by Agnieszka Jarzębowska
jak zaplanować

Zarządzanie czasem jest proste. Zarządzanie czasem jest banalne. A mimo wszystko wielu ludzi nie potrafi tego robić. Wpędzają się w wir pracy i obowiązków, całymi dniami działają i działają, chcąc więcej i więcej, a kiedy mają więcej okazuje się, że wcale nie o to im chodziło. Efekt nie jest taki jakiego oczekiwali. O czymś zapomnieli w trakcie realizacji, na coś zabrakło czasu.

Aby zarządzanie swoimi zadaniami w czasie (bo zarządzać czasem się nie da, jest to skrót myślowy) było proste trzeba mieć świadomość jaki efekt chcemy osiągnąć. Jak napisał w swojej książce S.R. Covey „zaczynaj z wizją końca”. Ludzie z dużą łatwością są w stanie powiedzieć, czego w życiu nie chcą robić, czego nie chcą mieć. Mają natomiast ogromny problem z określeniem czego chcą, co chcą robić. Wiele razy słyszę stwierdzenie chcę być szczęśliwy, bogaty, chcę żyć tak, jak mi się podoba.

Tylko co to do cholery dla Ciebie znaczy?

Chcesz być szczęśliwy?  Nie znam osoby, która nie chce. Tylko dla jednej osoby szczęście to spakowanie plecaka i wyjazd w podróż dookoła świata, a dla drugiej to posiadanie willi z basenem. Znajdą się też tacy, dla których szczęście to dom pachnący ciastem i gromadka dzieci hałasująca od rana do wieczora. To samo dotyczy innych marzeń.

Jeśli chcesz wiedzieć dokąd zmierzasz, musisz najpierw poświęcić nieco czasu sam na sam ze sobą i odpowiedzieć sobie na pytanie, czego chcesz? co chcesz robić? gdzie chcesz być za 5 lat?.

Nie chodzi o to, aby myśleć będzie jak będzie. Musisz to zobaczyć oczyma wyobraźni, musisz wczuć się w przyszłą sytuację, musisz wyobrazić sobie to, do czego chcesz dążyć. Jeśli jeszcze nie określiłeś dokąd chcesz dojść, odsyłam Cię do mojego wcześniejszego artykułu, gdzie znajdziesz narzędzia, które pomogą Ci odpowiedzieć na pytania o Twoje priorytety.

jak ustalać priorytety

Jeśli już wiesz czego chcesz, określiłeś stan konta, posiadany majątek, wygląd, odczucia, itd – jesteś gotowy do dalszej drogi. Dalsza droga to działanie. Codzienne podążanie w wyznaczonym kierunku. Brzmi prosto i takie też może być, jeśli odrobisz kolejne zadanie domowe – rozpiszesz realizację swoich marzeń na małe projekty, działania i kroki, których realizację będziesz mógł wpisać w swoim kalendarzu we wtorek pomiędzy 11:00 a 12:30.

Część ludzi zatrzymuje się na etapie marzeń i celów. Niby czegoś chcą, ale nigdy świadomie nie przystępują do realizacji. Może być to efekt patrzenia na cel jako na całe przedsięwzięcie. Ilość zadań i pracy przytłacza, możesz myśleć „nie dam rady”, „nie mam na to czasu”, i mieć mnóstwo innych wymówek (tak znam je, słyszałam je wielokrotnie). A teraz schowaj swoje wymówki i uruchom myślenie zadając odpowiednie pytania: co muszę zrobić?

Więc jaki jest Twój cel?

Przyjmijmy, że Twoim celem jest podjęcie pracy na stanowisku kierownika zespołu. Obecnie jesteś specjalistą i chcesz zająć miejsce swojego obecnego szefa (kusząca perspektywa?).

Pytanie: co muszę zrobić?

Tutaj pojawią się zupełnie przykładowe odpowiedzi, bo nie wiem kim jest Twój szef i w jakiej branży pracujesz, ale potencjalnie:

1. muszę nauczyć się biegle mówić w języku niemieckim

2. muszę skończyć studia podyplomowe w zakresie finansów

3. muszę opanować robienie raportów

4. muszę skończyć szkolenie/kurs z zakresu zarządzania zespołem i zarządzania projektami

Do każdego punktu zadajesz to samo pytanie: co muszę zrobić?

Więc co musisz zrobić, aby skończyć studia podyplomowe w zakresie finansów?

Oczywiście na tym nie poprzestawaj. Do wypisanych zadań nadal zadawaj to samo pytanie.

Prawdopodobnie powstała nieco przerażająca i długa lista zadań. Pewnie myślisz sobie, że albo nie dasz rady (DASZ RADĘ, wszystko po kolei), albo już wpisujesz do kalendarza wyznaczone zadania (nie rób tego! na to jeszcze przyjdzie czas).

Mając listę zadań, czyli drogę do celu musisz określić terminy realizacji poszczególnych kroków. Oczywiście możesz zostać kierownikiem w wieku 48 lat, ale gdybyś wolał nieco (lub dużo) szybciej, powinieneś ustalić terminy realizacji poszczególnych działań. Studia podyplomowe rozpoczynają się od października, a rekrutacja na nie rusza w maju. Może jest to dobry moment na aplikację? Musisz nauczyć się języka niemieckiego. Nie oczekuj, że zrobisz to w trzy tygodnie, ale w czasie dwóch lat systematycznej nauki możesz płynnie posługiwać się tym językiem.

Warto również zastanowić się, kto może Ci pomóc w realizacji zadań. Jeśli to zadanie możesz wykonać tylko Ty samodzielnie, to może przyda Ci się w tym czasie pomoc w innych sprawach, np. zaopiekowanie się dziećmi, przygotowywanie posiłków. Być może masz kogoś lub możesz na czas realizacji zadań zatrudnić kogoś do pomocy. To znacznie przyśpiesza pracę nad realizacją celu.

Szczegółowy plan tego jak stworzyć harmonogram działań znajdziesz w moim ebooku „Indywidualny plan realizacji celu”, który pobierzesz za darmo klikając w zdjęcie poniżej.

A co jeśli stracę czas, a i tak nie zrealizuję swojego celu? No cóż, może być i tak. Nikt nigdy nie da Ci pewności, że wkładając określony wysiłek osiągniesz cel, ale dzięki zaplanowanemu działaniu możesz zwiększyć prawdopodobieństwo jego osiągnięcia. I właśnie to jest wystarczający powód, aby zostawić dotychczasowe myślenie „jakoś to będzie” i wejść na wyższy poziom skuteczności, mówiąc sobie „dam z siebie wszystko, aby było tak jak chcę”.

Pobierz ebook, dzięki któremu krok po kroku zaplanujesz realizację swojego celu. Ebook to kompletne narzędzie, umożliwiające Ci indywidualną pracę nad dążeniem do tego, czego chcesz. Wypełniając swój indywidualny plan realizacji celu zaplanujesz konkretne działania, które doprowadzą Cię do bycia tam, gdzie chcesz być.

 

Zobacz inne wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć Ci usługi na jak najwyższym poziomie. Wyrażam zgodę Dowiedz się więcej