Twoje małe cele (+prezent do pobrania)

by Agnieszka Jarzębowska
organizacja zadań

Jak często myślisz o sobie?

Jak często znajdujesz czas na dbanie o to, co dla CIEBIE ważne?

Nie dlatego, że jest to ważne dla partnera, sąsiadki czy Twoich bliskich, ale właśnie dla najważniejszej osoby na świecie, czyli dla Ciebie.

Wakacje to czas relaksu i odpoczynku. Lato, słońce, urlop – czyli czas wolny od codziennych obowiązków. Idealny okres, by zadbać o siebie i swoje potrzeby. Przerażające jest jednak to, że na forach i w rozmowach (głównie od kobiet) słyszę, że nareszcie znajdą czas na gruntowne sprzątnięcie mieszkania, szafy, piwnicy. Będzie czas na zrobienie tego wszystkiego, na co w ciągu roku zabrakło energii albo czasu.

To smutne. To bardzo smutne.

Jak bardzo kobiety są w stanie zadbać o dobro bliskich osób, a jednocześnie jak łatwo zapominają o sobie i swoich potrzebach. Chciałabym Cię przekonać do innego spojrzenia na czas wolny. Skoro dotychczas mogłaś żyć z bałaganem w szafie to chyba nie doskwierał Ci on tak bardzo, żebyś nie mogła z nim przeżyć kolejnych miesięcy. W czasie wolnym od zawodowych obowiązków zadbaj o siebie.

Być może już zapomniałaś co to właściwie znaczy. Bycie mamą, żoną, pracownikiem, osobą dbającą o dom i zarządzającą wszystkim co się w nim dzieje sprawia, że zapominasz o własnych potrzebach i o rozpieszczaniu siebie. Zwyczajnie stawiasz się na ostatnim miejscu i nie wystarcza Ci czasu na zadbanie o własne potrzeby. Być może od dawna nie zastanawiałaś się, czego tak właściwie potrzebujesz, aby poczuć się dobrze, aby zadbać o siebie.

W czasie letnich upałów zachęcam do powrotu do myślenia o sobie i odnalezienia przyjemności w robieniu dobrze sobie samej. Poczuj na nowo jak przyjemnie jest postawić siebie na pierwszym miejscu i w pierwszej kolejności skupić się na tym, co dla Ciebie ważne.

Wiem, że masz swoje pragnienia i potrzeby. Być może są one stłumione, być może zapomniane, jest też szansa, że doskonale zdajesz sobie z nich sprawę jednak odkładasz ich realizację w czasie. Bez względu na to jak bardzo teraz nie wiesz czego Ci potrzeba musisz zorganizować czas na myślenie o sobie.

Pracę nad Twoimi małymi celami ułatwi Ci stworzony przeze mnie formularz małych celów, który możesz pobrać i wykorzystać do własnej pracy.

Dbanie o siebie i swoje obszary życia jest celem, który wymaga od Ciebie działania, planowania, a czasami systematycznego realizowania by się mógł zrealizować.

Ja jestem zwolenniczką znajdowania czasu na wszystkie ważne obszary życia. Jeśli nie zastanawiasz się zbyt często nad tym, jak mają wyglądać wszystkie sfery Twojego życia, najprawdopodobniej dużą ilość czasu poświęcasz tylko na niektóre, wybrane obszary np. finanse, albo zdrowie, albo partnera i rodzinę. A co z pozostałymi ważnymi sferami Twojego życia? Co z przyjaciółmi, co z relaksem i odpoczynkiem lub rozwojem osobistym albo duchowym? Jeśli świadomie nie poświęcasz na te obszary swojej części czasu – nie rozwijasz ich, nie dbasz o nie, w naturalny sposób obszary te usychają, relacje zanikają. Stoisz w miejscu.

Jeśli chciałabyś zadbać o swoje małe cele przede wszystkim musisz zdiagnozować obszary ważne w Twoim życiu. Ja korzystam z obszarów Koła Życia (więcej o nim możesz przeczytać w artykule Po co Ci priorytety?). Pod koniec miesiąca podsumowuję co udało mi się zrealizować i planuję co zrobię w rozpoczynającym się miesiącu.

Pobierz teraz swój arkusz w ulubionej kolorystyce i ustal małe cele.

Planer miesiąca

Oczywiście jeśli któryś obszar nie jest dla Ciebie istotny, albo jesteś z niego w 100% zadowolona nie wymyślaj celów tylko po to, aby coś wpisać. Pamiętaj, że wpisujesz tylko to co chcesz, aby się wydarzyło w ciągu miesiąca to wbrew pozorom nie tak dużo czasu. Kiedy określisz z jakim efektem chcesz zakończyć miesiąc, koniecznie przenieś działania do kalendarza, albo zaplanuj kiedy znajdziesz czas na wykonanie określonych zadań. Termin wpisany na konkretny dzień jako zadanie do zrealizowania zmobilizuję Cię do dotrzymania danego sobie słowa i zwiększy szansę na realizację celu, a o to Ci przecież chodzi.

Po zakończonym miesiącu podsumuj dokonania. Masz przygotowany arkusz, który umożliwi Ci dokonanie oceny swoich działań. Ja podsumowuję swoje działania na bieżąco. Kiedy coś mi się uda albo kiedy czegoś nie zrealizuję mimo wpisanego terminu w kalendarzu, zapisuję wnioski w arkuszu. Takie notatki bardzo ułatwiają planowanie kolejnego miesiąca i są nauką na przyszłość. Tutaj też zapisuję swoje spostrzeżenia co do przyszłych działań i potrzeb – kiedy przypomina mi się, że powinnam skorzystać z usług kosmetyczki albo innego specjalisty, bo akurat tego potrzebuje moje ciało, albo gdy zbliża się termin badania profilaktycznego.

Dasz szansę swoim celom? Koniecznie podziel się w komentarzu.

 

Nie zapomnij pobrać prezentu, który dla Ciebie przygotowałam.

Ebook, dzięki któremu sam wyznaczysz drogę realizacji każdego Twojego celu, znajdziesz czas i sposób na zrealizowanie wszystkiego, co do tej pory odkładałeś na później, bo nie wiedziałeś kiedy znaleźć czas na realizację, albo jak zacząć realizować swoje marzenia.

Krok po kroku przeprowadzę Cię przez proces formułowania celu i tworzenia planu jego realizacji. Tobie pozostanie jedynie działać.

 

Zobacz inne wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć Ci usługi na jak najwyższym poziomie. Wyrażam zgodę Dowiedz się więcej