Po co chcesz mieć czas wolny?

by Agnieszka Jarzębowska
nie mam czasu

W pracy zawodowej spotykam ludzi różnych sukcesów. Ludzi, którzy każdego dnia podejmują trudne decyzje, negocjują duże kontrakty, zarządzają pracą zespołów, stoją na czele działów dużych firm. Problem, z którym się borykają to chroniczny brak wolnego czasu. W konsekwencji powoduje to u nich pogorszenie relacji rodzinnych, brak znajomych (poza pracą), brak czasu na realizację pasji i hobby, a w ostateczności stany chorobowe, bezsenność. Jak wygląda ich życie? Jest bardzo intensywne. Słyszę od nich, że nie mają ani chwili wolnego czasu. Z pracy biegną na siłownię, na spotkanie, jedzą coś w biegu i wracają do domu tylko po to, aby otworzyć laptopa i do późnych godzin nocnych kończyć pracę, której  nie udało się zakończyć w ciągu dnia. Śpią krótko, bo szkoda na to czasu.

Zapracowane osoby narzekają na brak wolnego czasu, ale też nie potrafią tego czasu wykorzystać. Kiedy pytam jak spędzają swój wolny czas nie mają gotowej odpowiedzi. Nie potrafią przywołać aktywności, które wykonują w wolnym czasie. Większość z nich nie potrafi nawet wskazać co robiliby, gdyby mieli wolny czas. Znam przedsiębiorców, którzy nie potrafią i nie chcą zamieszkać z partnerem ze względu na fakt, że osoba ta będzie zabierać im ich czas, który wykorzystują na pracę. Jeśli więc cierpisz na brak wolnego czasu odpowiedz sobie na pytanie:

Po Ci czas wolny?

Wydaje się to oczywiste, ale mimo wszystko spróbuj udzielić odpowiedzi, możesz zapisać co zrobisz, jeśli będziesz mieć czas wolny. Odpowiedź nie wydaje się już taka prosta? A może wszystko co przychodzi Ci na myśl jest związane z pracą zawodową, z rozwojem, z biznesem? Jeśli jesteś kobietą istnieje duże prawdopodobieństwo, że myślisz sobie o konieczności posprzątania domu, posadzenia kwiatów na balkonie, zrobienia prania lub zaopiekowania się dziećmi. Widzisz, nie wiesz po co Ci czas wolny. Jak więc możesz chcieć skończyć pracę wcześniej, wyłączyć komputer i nie odbierać telefonów czy maili po pracy, skoro nie masz zaplanowanego swojego czasu wolnego? Może już jest z Tobą tak źle, że nie potrafisz wypoczywać i nawet jadąc na zasłużony urlop zabierasz laptopa, bo może uda Ci się w „wolnej chwili” dokończyć coś małego lub sprawdzić skrzynkę mailową.

Odpowiadając na pytanie, na jakie aktywności chcesz mieć czas wolny, dajesz sobie szansę na efektywniejszą pracę i szybsze załatwienie wszystkich spraw zawodowych. Wyznaczasz sobie cel, wiesz co będziesz robić po pracy. Nie potrafisz się zorganizować, aby przestrzegać czasu pracy i kończyć ją o wyznaczonej godzinie, zaplanuj co i w jakich godzinach będziesz robić po pracy. To takie proste.

A co możesz robić dla siebie w czasie wolnym?

Zachęcam do poświęcenia czasu tylko sobie, na czynności, które Tobie sprawiają radość. Niestety w toku dojrzewania lub wyrastania łatwo zatracić wewnętrzny głos, który mówi co jest dla Ciebie ważne. W dzieciństwie bez problemu znajduje się czas na pasje, hobby i zainteresowania.  Nie ma w tym okresie poczucia, że harcerstwo to strata czasu, że udział w zespole tańca to coś dla nas bezwartościowego. Nawet wprost przeciwnie cieszymy się i mamy satysfakcje z tego, że robimy coś tylko dla nas, coś co nam sprawia przyjemność i daje radość. Później popadamy w wir spraw pilnych i na dalszy tor odstawiamy swoje przyjemności, a zatracamy się w pogoni za codziennością.

Może warto wrócić do robienia tego, co sprawia Tobie przyjemność? Może warto postawić siebie na pierwszym miejscu i bez wyrzutów sumienia zaplanować czas na bycie ze sobą? Czas, który spędzasz tak jak lubisz, na robieniu tego co dla Ciebie ważne. I nie ważne czy to będzie wizyta w salonie SPA czy gra w tenisa, albo cotygodniowe spotkanie w klubie szachowym. Ten czas jest Ci potrzebny, ładuje baterie i daje sens w życiu. Pozwalając sobie na spędzaniu czas tak jak chcesz, planując ten czas masz powód, aby działać w pracy efektywnie, a nie tylko być wciąż zajętym.

Jak więc to wszystko wdrożyć do codziennego życia?

Krok 1

Wypisz na kartce wszystkie zadania i czynności, które potencjalnie możesz lub chcesz robić w wolnym czasie. Przy każdym zadaniu wypisz ile czasu na to potrzebujesz, w jakie dni możesz się tym zajmować (np. dni spotkań lub zajęć, które preferujesz).

Pamiętaj, że mają to być aktywności wartościowe tylko dla Ciebie. Jeśli jest to pieczenie babeczek to ok, ale jeśli pieczesz babeczki dlatego, że innym sprawia przyjemność ich jedzenie (a Tobie ich pieczenie już mniej) to nie jest to właściwa czynność. Nie zastanawiaj się, czy to co robisz jest wartościowe dla kogoś, tylko czy jest wartościowe dla Ciebie. Może to być wyjście do teatru, do kina, na koncert, udział w dowolnych zajęciach, siłownia, spacer po parku, czy malowanie. Masz lubić to robić, ma to być coś na co czekasz.

Dla mnie jedną z aktywności jest domowe SPA i raz na dwa tygodnie planuję sobie 2 godziny, w czasie których nic mnie w domu nie interesuje i nie pozwalam nikomu zabierać mojego czasu. Włączam muzykę, wyciągam maseczki, masła, peelingi i zajmuję się sobą. Inną czynnością jest czas spędzany z dziećmi, wieczorne czytanie książek, opowiadanie o świecie i rozmowy o minionym dniu (ze starszym synem, bo młodszy ma ograniczone problemy w stylu: uderzyłem Antosia, bo zabrał mi auto).

Krok 2

Spójrz na swój tygodniowy plan i znajdź przestrzeń na minimum jedną aktywność w tygodniu (jeśli możesz sobie pozwolić na więcej to supr).

Łatwo jest w kalendarzu wpisać, że każdego dnia coś po pracy będziesz robić, bo jak wiadomo „papier przyjmie wszystko”, ale fakt jest taki, że aby robić coś, musisz zrezygnować z czegoś innego. Jeśli dotychczas spędzałeś popołudnia w pracy, zastanów się jak możesz zadania skończyć szybciej, z czego zrezygnować, aby zrealizować to co ważne. Jeśli natomiast po pracy wsiąkasz w otchłanie internetu i serfujesz w sieci lub bez końca scrolujesz portale społecznościowe, pozbądź się pokusy, wyłącz komputer, odłącz internet lub nie wracaj do domu tylko zrób coś poza domem. Pamiętaj, że od samego zapisania pomysłów na czas wolny niewiele się zmieni. Musisz podjąć aktywność i działanie. Zapłać za miesiąc zajęć, umów się z kimś na wspólne wykonywanie aktywności, znajdź opiekę nad dziećmi w dni, w które Ty masz czas na własne przyjemności.

Krok 3

Zastanów się, jakie korzyści osiągniesz dzięki wybranej formie aktywności.

To zabrzmi banalnie, bo niby po co zastanawiać się nad czymś co jest oczywiste. A jednak zachęcam Cię do znalezienia swojego dlaczego? Dlaczego decydujesz się, że będziesz w taki sposób spędzać swój wolny czas? Po co Ci to? Przyjdzie taki dzień, w którym w pracy coś się nie uda i będzie trzeba wybierać albo kino albo dokończenie projektu. Z dużym prawdopodobieństwem wybierzesz to co dla Ciebie ważniejsze. Co to będzie? A no właśnie to, które ma silniejsze „dlaczego”. Dlaczego praca? Bo szef będzie zły, bo nie dostanę premii, bo kogoś zawiodę, bo klient, bo terminy, bo mnie zwolnią. Łatwo wskazać dlaczego to jest ważne. A dlaczego miałbyś wybrać Twój czas na odpoczynek? No właśnie dlaczego? I nie mów, że nie możesz pójść do kina, bo to nie jest ważne, albo, że zadanie w pracy jest najważniejsze, bo gdybyś musiał wyjść z pracy, żeby zawieźć Twoje dziecko do szpitala, bo złamało nogę albo ktoś z Twoich bliskich umiera, to ani chwili byś się nie zastanawiał. Rozumiesz dlaczego musisz sam sobie uświadomić dlaczego ważne jest to co zaplanowałeś?

Korzyści to nie tylko poprawa sylwetki, zdrowia czy relaks. Korzyści to też odzyskanie równowagi, spokoju ducha, uzyskanie stanu zadowolenia. To wszystko sprawia, że jesteś spokojniejszy, że szybciej podejmujesz decyzje, że ćwiczysz charakter. Jeśli jesteś mamą na macierzyńskim (swoją drogą ciekawe, jaką ktoś miał motywację, żeby nazwać to „urlopem”) wyjście na siłownię albo do kosmetyczki nie jest fanaberią. Po takim czasie jesteś spokojniejsza, spełniona, jesteś bardziej oddana i mniej zmęczona, a przez to jesteś lepszą mamą dla swojego dziecka.

Dlaczego więc Twój wolny czas jest dla Ciebie ważny?

Krok 4

Nie ustępuj, nie odpuszczaj

Jak łatwo jest zrezygnować z obranej drogi, choćby nie wiem jak była ona dla nas ważna i słuszna. Podjąłeś decyzję co robisz, kiedy to robisz, wiesz jak wiele korzyści odnosisz dzięki cotygodniowej wizycie w teatrze lub na siłowni. Wszystko trwa do czasu, dopóki nie pojawią się trudności i przeszkody. Tego, że się pojawią możesz być pewien. Przychodzi czas, w którym jest ciężej w pracy i znowu zostajesz dłużej rezygnując z czasu wolnego, skończył Ci się karnet na siłownię, więc zaczynasz rozważać czy aby nie szkoda Ci tego czasu na podnoszenie ciężarów. W takiej sytuacji wróć do swojego „dlaczego” i nie odpuszczaj. Nie poddawaj się tym myślom, nie rezygnuj.

Krok 5

Obserwuj korzyści

Już wspominałam, że uwielbiam wszystko zapisywać i notować. Mam notatnik, w którym wpisuję wszystkie swoje sukcesy, zrealizowane zadania, marzenia i całkiem małe przyjemności, które zdarzają się w moim życiu. W tym zeszycie też prowadzę coś w rodzaju raportu ze spędzania czasu wolnego. Po każdym wieczorze spędzonym w domowym SPA notuję co dobrego z tego wynikło. Może uznasz to za wariactwo, ale to naprawdę daje mi korzyść. Zaglądam na te strony co jakiś czas i czytam, że w czasie zmywania czarnej glinki wpadłam na super pomysł na case study dla studentów. Albo podjęłam jakąś ważną decyzję, albo wyrzuciłam z siebie gniew z całego tygodnia. Odmówiłam zrobienia jakiegoś zadania, bo był to mój dzień i świat się nie zawalił.

Jeśli więc borykasz się z brakiem czasu wolnego, masz problem, aby wyłączyć komputer i na cały wieczór zapomnieć o obowiązkach zawodowych, zaplanuj sposób spędzania czasu wolnego. Zaplanuj co zrobisz po pracy, wciągnij się w to. Gwarantuję Ci, że praca będzie efektywniejsza, że zrobisz wszystko co możliwe, aby skończyć dzień pracy o wyznaczonej godzinie.

Pamiętaj, że sposób i jakość Twojego wypoczynku ma duży wpływ na Twoją pracę i efekty, które dzięki niej osiągasz. Nie zaniedbuj tego w swoim codziennym życiu.

Odpocznij. Pole, które odpoczęło, daje obfite plony.

-Publius Ovidius Naso

Zobacz inne wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć Ci usługi na jak najwyższym poziomie. Wyrażam zgodę Dowiedz się więcej