Most people are happier if they use their phone less.
Czy zastanawiałeś się kiedyś ile czasu w ciągu dnia spędzasz z telefonem w dłoni?
A czy wiesz jakie aktywności czy aplikacje w największym stopniu konsumują Twój czas?
Jeśli nie – może czas to sprawdzić?
Telefon to nieodłączny przyjaciel niemal każdego człowieka. Jesteśmy tak do niego przywiązani, że większość ludzi nie wyobraża sobie, żeby wyjść z domu nie wziąwszy telefonu. Sama byłam w takiej sytuacji. Kiedy po przyjściu do pracy zorientowałam się, że telefon zostawiłam w domu, czułam się nieswojo, a może nawet nieco zagrożona, jakby brakowało mi czegoś bardzo istotnego.
Oczywiście telefon ma wiele korzyści – pozwala na szybki kontakt z rodziną, z klientami i współpracownikami. Pełni rolę nawigacji, liczy kroki i dzienną aktywność, daje dostęp do informacji poprzez przeglądarkę internetową. Do tego producenci aplikacji prześcigają się w pomysłach jak zachęcić nas do pobrania kolejnej i w jaki sposób później zatrzymać nas w niej jak najdłużej.
I tutaj pojawia się zagrożenie. Pobieramy aplikacje, przyzwyczajamy się do nich i spędzamy w nich swój czas. Myślę, że intuicyjnie część z nas zdaje sobie sprawę z tego, że zbyt często i zbyt impulsywnie sięga po telefon. U niektórych ludzi przybiera to nawet formę uzależnienia, dziwnie się czują jeśli nie zajrzą do telefonu, nie dostają powiadomień. Często mówią, że czują się uzależnieni i zniewoleni przez telefon.
W tej sytuacji warto sięgnąć po aplikację, która policzy czas spędzany w telefonie w ciągu dnia i pokarze w jakich aplikacjach ile czasu spędziliśmy. Niektórym przyda się funkcja ograniczania dostępu do wybranych aplikacji, albo ustalenie limitu czasu korzystania z wybranych serwisów.
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że to bardzo otrzeźwiające. Sama ograniczam ilość czasu spędzaną w telefonie, po tym jak kilka lat temu zobaczyłam swoją analizę.
Czy kolejna aplikacja na telefon to właściwy pomysł?
Możesz mieć obawy i one nie są nieuzasadnione. Aplikacji do mierzenia czasu korzystania z telefonu jest wiele, wiele więcej niż to co przedstawiłam.
Nie chodzi o to, aby szukać i testować wszystko co jest dostępne na rynku w poszukiwaniu aplikacji idealnej tylko o to, by jakakolwiek aplikacja zmierzyła nam czas korzystania w ciągu dnia z telefonu i wskazała jakie programy i aplikacje wykorzystujemy. Oczywiście aplikacje przedstawione przeze mnie mają dodatkowe funkcje jak chociażby określenie czasu korzystania z wybranych programów, albo ustalenie czasu, przez który nie możesz uruchamiać telefonu. Zanim jednak zainstalujesz którąkolwiek zastanów się, czego oczekujesz od takiej aplikacji.
Kiedyś zainstalowałam aplikację Mute, która uporczywie wysyłała mi powiadomienia w stylu „nie dobrze, dzisiaj już spędziłaś ponad godzinę w telefonie”. Ja nie potrzebuję takich komunikatów. Potrzebuję danych i pomiarów, po to by móc z tym coś dalej robić.
Zaproponowałam też aplikację Forest (opis znajdziesz poniżej), która w moim przypadku jest zupełnie bezużyteczna. Ja nie mam problemu z odłożeniem na czas pracy telefonu. Często go wyciszam i wcale mnie nie interesuje czy ktoś do mnie dzwoni/pisze i czego chce. Ale wiele osób ma z tym trudność i taka prosta aplikacja z elementem gry może pomóc tym osobom wypracować nowe, dobre dla nich nawyki.
Wybierz taką aplikację, która spełnia Twoje oczekiwania i która jest dostosowana do Twoich potrzeb.
Jeśli chcesz zwiększyć swoją produktywność i przestać marnować czas na (zbyt częste) zaglądanie do telefonu to poznaj 5 aplikacji, które Ci w tym pomogą.
App usage
Aplikacja wylicza ile czasu spędzasz każdego dnia w jakich aplikacjach, i w jakich porach dnia. To bardzo wartościowa wiedza, bo poza tym, że wiesz ile czasu przebywasz w jakiej aplikacji to możesz też dodatkowo sprawdzić jakie są prawidłowości np. rano po wstaniu odwiedzasz określone miejsca w telefonie i zabiera Ci to 14 minut, których później brakuje Ci aby zjeść śniadanie.
Dostaniesz informację jak często sprawdzasz telefon. Często ludzie nie są świadomi, że w czasie pracy zerkają tylko na chwilę, sprawdzić czy nie ma nowych powiadomień, a to rozprasza, wybija z rytmu pracy i często kończy się bezrefleksyjnym klikaniem w telefonie przypadkowych stron czy aplikacji.
Aplikacja ma funkcję upominacza, który powiadamia, kiedy zbyt dużo czasu spędzasz używając określonej aplikacji.
Your Hour phone addiction tracker and controller
Aplikacja ma mnóstwo możliwości.
Edukuje użytkownika podpowiadając co może zrobić, aby mniej czasu spędzać w telefonie.
Aplikacja pokazuje jaki jest poziom przywiązania użytkownika do określonych aplikacji telefonicznych. Ma pięć kategorii przywiązania, z których najniebezpieczniejszą jest uzależnienie.
W aplikacji istnieje możliwość ustalenia limitu czasowego na korzystanie z określonych aplikacji. Zegar który odmierza czas korzystania zmienia kolor z zielonego na czerwony, czym informuje o upływie czasu, który sobie użytkownik ustalił na aktywność w danej aplikacji.
Podobnie jak wcześniejsza aplikacja, ta także zlicza ile czasu w ciągu tygodnia użytkownik był aktywny w jakiej aplikacji. Dodatkowo pojawia się informacja co, w jakich godzinach i przez jaki okres czasu użytkownik robił w telefonie.
Moment (iOS)
Aplikacja dla użytkowników systemu iOS. Mierzy ilość czasu spędzanego w iPhon’ie lub iPadzie.
Umożliwia ustawienie dziennego limitu czasu na korzystanie z wybranych aplikacji czy programów. Do tego program ma przygotowany dla jego użytkownika trening, który ma za zadanie wyrobić w użytkowniku dobre nawyki korzystania z telefonu np. nie włączanie przez 30 minut, wyłączenie powiadomień. Do tego aplikacja ma bardzo ładną szatę graficzną.
Space – find your phone/life balance
W pierwszej kolejności po zainstalowaniu aplikacji Space użytkownik proszony jest o rozwiązanie testu, który pozwala na przyporządkowanie go do określonego typu. Każdy typ użytkownika ma inne ramy czasowe, w których aplikacja daje dostęp do telefonu. (Brzmi groźnie?) Spokojnie jeśli wybrany program nie będzie Ci odpowiadał możesz zmienić ustawienia i dostosować do własnych potrzeb.
Space podobnie jak wcześniejsze aplikacje daje dostęp do statystyk użytkowania telefonu (kiedy, co i w jakim czasie). Dodatkowo użytkownik otrzymuje powiadomienie kiedy limity korzystania z określonych aplikacji zostały przekroczone. Istnieje też możliwość ustawiania alertów po określonym czasie użytkowania telefonu np. po 10 minutach ciągłego korzystania.
Jeśli korzystasz z telefonu w celach zawodowych, np. publikujesz na portalach społecznościowych treści, które są częścią Twojej pracy, albo czytasz książkę w telefonie, wystarczy zaznaczyć pauzę i program przestaje liczyć ten czas. To wygodne rozwiązanie i nie fałszuje statystyk.
I jeszcze jedno. Do korzystania ze Space możesz zaprosić znajomych i wspólnie możecie brać udział w wyzwaniach. To pozwala naprawdę na osiągnięcie dobrych wyników. (Wiem co mówię, bo korzystam z aplikacji do mierzenia dziennej aktywności, w której mogę podglądać mojego męża i wiem, że taka pozytywna rywalizacja jest w stanie bardzo zmobilizować).
Forest stay focused
Przyznaję to nie jest moja ulubiona aplikacja i długo nie mogłam zrozumieć w jakim celu ktoś ją może chcieć zainstalować. Wiem jednak, że ludzie mają odruch sięgania do telefonu w czasie pracy, w czasie rozmowy, w kolejce, w środkach komunikacji czy stojąc na czerwonych światłach. Aplikacja Forest pozwala na wyrobienie nawyku nie sięgania odruchowo (dla zabicia czasu) do swojego telefonu.
Aplikacja działa na zasadzie zasadzenia drzewka, które następnie rośnie w czasie, który ustalisz sobie, że jest odpowiedni do tego, aby nie korzystać z telefonu. Kiedy przed upływem np. 45 minutowego odcinka czasu chcesz sięgnąć po telefon dostajesz zachęcające do odłożenia go komunikaty. Jeśli Twoje drzewko rośnie otrzymujesz monety, za które możesz nabyć dodatkowe drzewka i wzbogacić roślinność swojego lasu.
Aplikacja działa na zasadzie gry. Wiem od użytkowników tej aplikacji, że używając jej są dużo bardziej zdyscyplinowani i uczą się nie zaglądać do telefonu bez celu czy dla zabicia czasu.