Lista 100 celów – zrealizuj swoje marzenia (plik do pobrania)

by Agnieszka Jarzębowska
zarządzanie czasem blog

Pierwszy raz o liście 100 celów przeczytałam będąc w liceum. Stałam przed wyborem kierunku studiów i bardzo mocno rozważałam psychologię. Coś mnie w niej fascynowało i mówiło, że to jest moja droga życiowa. A że od zawsze musiałam najpierw zdobyć informacje, a dopiero później podjąć decyzję, aktywnie poszukiwałam wiedzy. Dużo czytałam o motywacji, o rozwoju, o zachowaniach i ich powodach. Chciałam jak najwięcej wiedzieć. W mojej niewielkiej miejscowości nie było zbyt wielkiego wyboru literatury, ale coś tam zawsze się znalazło. W czasie poszukiwań trafiłam na wiele interesujących metod i sposobów, które pozwoliły mi spojrzeć na różne sprawy inaczej, zrozumieć siebie i sposób swojego postępowania, zmienić nastawienie. Z psychologi zrezygnowałam, ale wiedza, którą zdobyłam w czasie poszukiwań znacznie ułatwiła mi życie.

Jakiś czas temu będąc w domu rodzinnym znalazłam w szafie segregator ze swoimi zapiskami z tamtego okresu i dostrzegłam, jak wiele z tego, co w owym czasie sobie postanowiłam, o czym marzyłam, dzisiaj jest rzeczywistością.

Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś, i w końcu tworzysz to, czego chcesz.

– George Bernard Shaw

 

Jednym z narzędzi – chociaż właściwie bardziej pasuje tu słowo sposobów, z których skorzystałam była lista 100 celów. Stworzoną przez siebie listę znalazłam po latach i sama nie mogłam uwierzyć, że moje działania były w dużej mierze podporządkowane temu co kiedyś zapisałam. Listę tę ostatni raz czytałam będąc może na drugim roku studiów, nie miałam jej przy sobie każdego dnia i nawet w myślach nie przypominałam sobie co się na niej znajduje, a jednak wiele działań, które podejmowałam zgadzało się z tym co zapisałam na liście.

Od dwóch lat mam nową listę celów, ale z niej korzystam bardziej  świadomie i konsekwentnie. Czytam wszystkie punkty raz w miesiącu, część z nich doczekała się swojej realizacji, bo wpisałam je do swojego harmonogramu i określiłam jako cel do zrealizowania z terminem wykonalności. Nad częścią zapisanych celów pracuję każdego dnia, próbując być lepszą, rozsądniejszą, czy ćwicząc wytrwałość. Nie będę Ci pisać co znajduje się na mojej liście 100 celów, bo ta strona nie jest formą pamiętnika i nie moje cele i dążenia są tu ważne. To co chcę abyś zrobił po przeczytaniu tego artykułu, to to, abyś sporządził swoją własną, prywatną listę 100 celów i sprawdził na sobie jej działanie. Dla Ciebie Twoje cele są ważne i to im powinieneś poświęcać uwagę.

Czym jest lista 100 celów?

Lista 100 celów (chociaż liczba 100 jest umowną wartością i możesz mieć celów więcej lub mniej) to kartka, na której własnoręcznie wypisujesz swoje marzenia, dążenia, przeżycia i cele. Wpisujesz na nią to co chcesz osiągnąć, czego chcesz doświadczyć, co chcesz przeżyć lub chcesz posiadać. Jest jeden warunek. Muszą to być rzeczy, na które masz wpływ i muszą dotyczyć Ciebie, a nie osób z Twojego otoczenia lub świata (np. chcę aby w kolejnych wyborach rządziła partia X – bo jaki masz na to wpływ?).

Dodatkowo lista może zawierać kategorie, u mnie jest ich 7:

zdrowie i wygląd – tutaj znajdują się cele, które dotyczą wszystkiego co niezbędne do zachowania prawidłowego stanu zdrowia, jego poprawy i poprawy urody, wyglądu zewnętrznego

relacje, rodzina, związek – czyli cele dotyczące tego jak chcesz funkcjonować w relacjach z bliskimi Ci ludźmi, co chcesz zmienić

umiejętności – czego chcesz się nauczyć, co chcesz poprawić

doświadczenia – wszystkie „pierwsze razy”, które chcesz przeżyć, doświadczyć, spróbować (u mnie w tej kategorii jest najwięcej celów)

sprawy materialne – co chcesz posiadać

rozwój i hobby – co zrobisz dla rozwijania siebie, swojej wiedzy i świadomości siebie

kariera – kim chcesz być, co robić zawodowo, co osiągnąć w pracy zawodowej

Możesz pobrać przygotowaną przeze mnie listę. Kliknij na zdjęcie poniżej i pobierz plik do stworzenia własnej listy 100 celów. Wystarczy, że wydrukujesz plik i dasz sobie szansę na uwolnienie swoich marzeń.

Agnieszka Jarzębowska

Jedyne czego potrzebujesz do stworzenia swojej własnej listy 100 celów to chwila spokoju i pozbycie się ograniczeń. Ja wiem, że w Twojej głowie są marzenia i Ty o tym wiesz, że je masz. Miej teraz odwagę je zapisać na swojej prywatnej liście. Znajdź odwagę, aby określić swoje marzenia liczbowo – chcę zarabiać…, chcę zwiedzić…, chcę mieć…, chcę za… (jaki czas?) coś zrobić, osiągnąć, być. Nie wymyślaj na siłę celów tylko po to aby mieć ich 100. Jeśli masz 20 to też dobrze. Nie zastanawiaj się czego ktoś od Ciebie oczekuje, bo wpisując taki cel i tak go nie zrealizujesz. To ma być to co w środku Ciebie siedzi, o czym czasami myślisz, albo o czym boisz się pomyśleć. Coś co budzi w Tobie strach, albo najbardziej błaha rzecz, która sprawi Ci mnóstwo radości i da satysfakcję. Wiem, że zapisanie niektórych celów i pragnień spotka się z Twoją własną krytyką i powątpiewaniem – możesz myśleć: to niemożliwe, tego nie da się zrobić, nie dam rady. Nie daj się tym myślom, jeśli wiesz czego chcesz znajdziesz sposób.

Jesteś projektantem swojego przeznaczenia. Jesteś jego autorem. Sam piszesz historię. Pióro tkwi w Twoim ręku, a wynik zależy od tego, co wybierzesz.

– Lisa Nichols

Jak działa lista 100 celów?

Jak każdy inny cel jest drogowskazem Twoich działań. Nie twierdzę, że samo zapisanie sprawi, że osiągniesz wszystko o czym myślisz. Z pewnością tak się nie stanie, ale samo zapisanie sprawi, że musisz się zastanowić czego chcesz, do czego dążysz, czego potrzebujesz. Nazwiesz swoje pragnienia. W głowie pojawi Ci się sprecyzowany cel, a to uruchomi machinę poszukiwania sposobu jak ten cel zrealizować.

Zapisanie swoich celów ma bardzo pozytywne znaczenie dla całego procesu. Możesz chcieć zrobić to zadanie w głowie i w myślach stworzyć taką listę. Nie poddawaj się temu pragnieniu. Zobacz sam jak to jest sprecyzować swoje marzenia i zmusić się do ich zapisania. Poczuj tą moc, którą ma czytanie co jakiś czas swojej listy. Jeśli na listę wpiszesz jedynie swoje cele, takie na które masz wpływ, zobaczysz, że będziesz szukać możliwości i sposobów na to, aby te cele realizować.

Lista 100 celów będzie Twoją inspiracją do działania, nie pozwoli Ci zapomnieć o tym co dla Ciebie ważne. Daj sobie szansę poczuć satysfakcję z wykreślenia zrealizowanych celów, daj szansę śledzić progres. Miej listę, do której możesz sięgnąć planując swój miesiąc i wybierz jeden cel, który w tym miesiącu będziesz realizować. Jeśli to jest przejście najtrudniejszej trasy w parku linowym, to zapisz w kalendarzu, że w niedzielę zamiast leżeć na kanapie z pilotem w dłoni sprawdzisz gdzie taki park linowy się znajduje, przygotujesz odpowiedni strój, sprawdzisz dojazd. A następnie pojedziesz w to miejsce, aby realizować swoje marzenie. I mogę Ci zagwarantować, że mając postawiony cel, przejdziesz całą trasę nie poddasz się w trakcie mimo strachu. Jeśli się poddasz to z pewnością jeszcze raz spróbujesz, chyba że dojdziesz do wniosku, że to nie jest Twój cel. Jeśli się tak stanie zwyczajnie wykreśl to ze swojej listy i skup się na realizowaniu innych zadań.

Cele są laserem ludzkiej świadomości.

To co, stworzysz swoją listę 100 celów i dasz szansę spełnić się marzeniom?

Zobacz inne wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć Ci usługi na jak najwyższym poziomie. Wyrażam zgodę Dowiedz się więcej