Czy da się zarządzać czasem?

by Agnieszka Jarzębowska
metody planowania

To najczęściej poddawane w wątpliwość stwierdzenie. Pamiętam jak na uczelni wyższej zaczynałam prowadzić przedmiot Zarządzanie czasem. W tym okresie na comiesięcznym zebraniu pracowników, sędziwy wiekiem profesor prowadził wywód na temat bezsensownych ćwiczeń dla studentów. Dużą część poświęcił właśnie mojemu przedmiotowi, wykazując, że takich bzdurnych teorii to jak żyje nie słyszał. Jak można zarządzać czymś, co po prostu jest. Przecież mamy to dane wszyscy i nie da się zwiększyć ilości czasu, który każdego dnia otrzymujemy od życia. Nie poddałam się. Wiedziałam, że to jest ważne i miałam duże przekonanie, że jego wątpliwości wynikały z niezrozumienia tematu.

Może i Ty nie do końca wiesz o co chodzi w zarządzaniu czasem?

Być może również masz wątpliwości i wietrzysz w tym temacie jakiś podstęp i naciągactwo?

Postaram się więc wykazać, że umiejętność zarządzania czasem jest jedną z kluczowych dla wszystkich innych dziedzin życia.

Czy da się zarządzać czasem?

Sformułowanie „zarządzanie czasem” jest nieco niezręczne, bo o ile pieniędzmi czy firmą da się zarządzać poprzez pomnażanie, rozwijanie i powiększanie zasobu, o tyle czasu nie możemy zwiększyć. Nikt nie ma takiej możliwości. Bardziej więc do tej aktywności pasuje słowo zarządzać sobą (lub swoimi zadaniami, aktywnościami) w czasie. Takie określenie na drugi plan odsyła czas. A na pierwszy plan wysuwa skupienie się na zadaniach i indywidualnym wyborze zadań i aktywności, na które chcemy mieć czas.

Jeśli na coś chcemy mieć czas, musimy zrezygnować z czegoś co jest mniej ważne (w danej chwili lub z punktu widzenia naszego życia), lub z czegoś co jest zupełnie nieistotne i bez znaczenia. W ten sposób dochodzimy do sedna sprawy: zarządzanie czasem to świadomość celów i umiejętność wybierania i określania czasu na wykonanie zadań w ciągu dnia, znajdowanie przestrzeni czasowej na ich realizację. Często wiąże się z rezygnowaniem z części zadań, tych które nie są ważne z punktu widzenia wybierającego.

Na czym polega zarządzanie czasem?

Moim zdaniem w zarządzaniu czasem kluczowe jest to czego chcemy od życia, co chcemy w nim osiągnąć, dokąd zmierzamy. Jeśli wiemy czego chcemy (ważne jest określenie czego chcemy, a nie czego nie chcemy), dużo prościej dokonywać codziennych wyborów – co realizować w dostępnym czasie.

Cele to podstawa, ale by dokonywać właściwych wyborów warto znać metody, które będą pomocne i korzystać z narzędzi, które ułatwią i przyspieszą procesy. Więc zarządzanie czasem wymaga świadomości celów, do których się dąży i znajomości metod, które umożliwią wykonywanie codziennej pracy nad realizacją zadań. Mam nadzieję, że zauważasz, że czas jest tutaj mało istotny?

Zarządzanie czasem to poszukiwanie najlepszego dla siebie sposobu realizacji celu w ograniczonym czasie. To także wytrwanie w podjętym postanowieniu, mimo wielu nieprzychylności i trudności napotykanych na drodze. To także samoświadomość, co jest ważne dla Ciebie, i że to coś nie musi być ważne dla innych. Ponadto to codzienne dokonywanie wyboru, na co znajdę czas, a na co nie i pozbycie się wyrzutów sumienia z powodu niezajmowania się czymś.

Dla kogo zarządzanie czasem jest ważne?

Ja jestem przekonana, że każdy powinien poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie. Na każdym etapie życia ma się inne oczekiwania wobec metod i narzędzi, a także dzieli się swój czas na inne aktywności. Innych rozwiązań potrzebuje rodzic małego dziecka, innych ktoś walczący o efekty w pracy zawodowej i awanse po szczeblach kariery, a jeszcze inne właściciel biznesu. Każdy realizuje inne cele i podejmuje inne aktywności, ale ma też inne priorytety i oczekiwania. Natomiast wszyscy, czy są tego świadomi czy też nie decydują na jakie aktywności w ciągu dnia mają czas, a na jakie nie. Świadomość tego, że czasem można zarządzać, i tego w jaki sposób to robić chroni przed wyrzutami sumienia i frustracją, z powodu braku czasu na wszystko co by się chciało, jak również przed poczuciem winy i zniechęcenia, że nie jest realizowane to co powinno.

Umiejętność zarządzania swoimi zadaniami w czasie jest obecnie tym bardziej istotna, że z każdej strony mamy jakiś pomysł na idealne życie. Wystarczy otworzyć Facebooka lub Instagram, na których pełno ludzi, którzy chętnie dzielą się swoimi receptami na szczęście, na wychowanie dzieci, na znalezienie miłości czy zarobienie fortuny. Tylko, że dla nas ich punkt widzenia ani ich cele nie muszą być tak ważne. Przecież każdy ma swoją hierarchię wartości i własne dążenia, jak również własną definicję szczęścia. W zarządzaniu czasem chodzi o poszukiwanie czasu na nasze cele i nasze ważne sprawy, a nie na łapanie się wszystkiego, co nam podrzuca chwilowa moda lub fascynacja.

 

A jakiej wiedzy lub umiejętności Tobie brakuje w obszarze zarządzania sobą w czasie?

 

 

Nie zapomnij pobrać prezentu, który dla Ciebie przygotowałam.

Ebook, dzięki któremu sam wyznaczysz drogę realizacji każdego Twojego celu, znajdziesz czas i sposób na zrealizowanie wszystkiego, co do tej pory odkładałeś na później, bo nie wiedziałeś kiedy znaleźć czas na realizację, albo jak zacząć realizować swoje marzenia.

Krok po kroku przeprowadzę Cię przez proces formułowania celu i tworzenia planu jego realizacji. Tobie pozostanie jedynie działać.

 

Zobacz inne wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć Ci usługi na jak najwyższym poziomie. Wyrażam zgodę Dowiedz się więcej