Nawet jeśli jesteś mistrzem zarządzania sobą w czasie.
Nawet jeśli obudzony w środku nocy potrafisz powiedzieć co jest Twoim priorytetem i jakie są Twoje cele zawodowe.
Nawet jeśli jesteś super zorganizowany i poukładany.
Nawet to wszystko nie zadziała i nie pozwoli Ci realizować swoich celów jeśli nie nauczysz się mówić „nie”.
Twój szef nie musi być świadomy jakie są Twoje cele i zadania do zrealizowania. Twoi koledzy z pracy tym bardziej tego nie wiedzą. To Ty jesteś strażnikiem swojego czasu, a dokładniej rzecz ujmując zadań, które chcesz wykonać w określonym czasie.
W wielu (jak nie w większości) firmach dąży się do tego, aby wszystko było ważne i by wykonywać wciąż więcej w jeszcze krótszym czasie. Myślę, że osoby pracujące projektowo doskonale to rozumieją. Z drugiej strony Ty chcesz być miły, lubiany, pomocny i doceniany i by to osiągnąć stanowczo zbyt często mówisz „TAK”.
Tak, pomogę Ci
Tak, przyjdź do mnie zobaczę co da się zrobić
Tak, poprawię to
Tak, załatwię to
Tak, zrobię to
Tak, przełożę to
Tak, Tak, Tak
Co oznacza wypowiedzenie przez Ciebie „TAK”?
Dla Ciebie to wybijanie się z rytmu pracy. To realizowanie priorytetów innych ludzi, podczas gdy Twoje własne cichutko czekają na swoją kolej. To większy stres, zmniejszenie skupienia i niższa jakość Twojej pracy. I to tylko niektóre konsekwencje.
The secret of time management.
It is that magic 2-letter word:NO!
Jeśli należysz do osób, które mają problem z mówieniem „nie”, zacznij pracować nad tą umiejętnością. Na szczęście jest to umiejętność i możesz ją opanować, a nawet przy intensywnym ćwiczeniu możesz stać się w tym mistrzem. Jeśli wydaje Ci się, że koledzy przestaną Cię lubić lub, że staną się inne straszne rzeczy to jesteś w błędzie. Możesz mówić „nie” w sposób merytoryczny i nie urażający innych. Masz takie prawo i zacznij z niego korzystać, bez poczucia winy, złego samopoczucia i wyrzutów sumienia.
Jak powiedzieć „NIE”?
1. Daj sobie czas
Ktoś o coś Cię prosi, a Ty już wiesz, że powinieneś powiedzieć „nie”. ale nie wiesz jak? Poproś o czas na przemyślenie i zastanowienie się czy możesz przyjąć propozycję.
Ma to dwie konsekwencje.
Po pierwsze może w czasie Twojego namyślania, znajdzie się inna pomocna osoba, która powie „tak” i problem sam się rozwiąże.
Po drugie dasz sobie czas na wypracowanie odpowiedzi odmownej i przekazanie jej w taki sposób, aby nie zrazić do siebie proszącego.
2. Rozważ konsekwencje
Dobrze się zastanów jakie ryzyko niesie za sobą odmowa i jakie korzyści możesz odnieść zgadzając się. Jednym słowem rozważ za i przeciw. Przyjęcie propozycji może doprowadzić do osiągnięcia jakiegoś celu, który sobie postawiłeś, ale może też doprowadzić do wyczerpania i wypalenia, nadgodzin i nie wywiązania z własnych terminów.
3. Odpowiedz osobiście
Jeśli zdecydujesz się powiedzieć „nie” zrób to osobiście (nie mailowo, nie SMS i nie przez kogoś). Pamiętaj, że odmowa jest też nieprzyjemna z punktu widzenia osoby, której jej udzielasz. Zapanuj nad tonem głosu, dobrze przygotuj argumentację i to co powiesz. Nie chcesz chyba prosto z mostu rzucić „NIE”?
4. Mów zwięźle i krótko
Nadmierne tłumaczenie się nie jest wskazane. Podaj jeden powód dla którego nie zrobisz danej rzeczy. Zadbaj aby powód był wiarygodny i związany z Twoimi obowiązkami. Możesz powiedzieć, że bierzesz teraz udział w kluczowym dla firmy projekcie i jesteś w niego bardzo zaangażowany czasowo.
5. Poproś o wyznaczenie priorytetów
To dotyczy sytuacji, w której o coś zwraca się do Ciebie przełożony. Jeśli prosi Cię o uczestniczenie w spotkaniu możesz powiedzieć, że w tym czasie realizujesz zadania z określonego projektu, najlepiej szczegółowo określ co będziesz robić. W tej sytuacji możesz zapytać, które zadania powinieneś potraktować priorytetowo. Ja mam jeszcze metodę na zadanie pytania „z których zadań powinnam zrezygnować (albo komu mogę je przekazać), aby wykonać to o co mnie prosisz?”
6. Zaproponuj alternatywę
Zapytaj czy w późniejszym etapie (kiedy będziesz mieć mniej ważnych zadań) możesz być pomocny w realizacji projektu. Być może możesz być potrzebny w mniejszym zakresie.
7. Jako szef miej zasadę: przychodź do mnie z propozycją rozwiązania
Z doświadczenia wiem, że wiele osób na stanowiskach kierowniczych ma problem z prośbami podwładnych. Pracownicy chcą wszystko konsultować, potwierdzać, albo wręcz notorycznie proszą o rozwiązanie ich problemu. Zawsze w takiej sytuacji polecam, aby uczyć podwładnych, że kiedy przychodzą muszą mieć własne propozycje rozwiązania problemu. Zwykle zaczynają przychodzić rzadziej, bo sami dochodzą do satysfakcjonującego rozwiązania.
8. Ćwicz na mało ważnych dla Ciebie sprawach
Jeśli nie potrafisz odmawiać, proces ten może Cię stresować i powodować zdenerwowanie. Ćwicz więc na mało ważnych i drobnych sprawach. Możesz zacząć od najbliższych osób. Jeśli jakaś propozycja Ci nie odpowiada i wiesz, że nie chcesz się na nią zgodzić, spróbuj powiedzieć „nie”, ale w sposób dyplomatyczny, taki, który mógłbyś wykorzystać następnie w pracy lub w relacjach z innymi ludźmi.
Umiejętność mówienia „nie” jest zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym bardzo przydatna. Warto nad nią pracować i rozwijać, bo nigdy nie wiesz, kiedy uratuje Cię przed wzięciem na siebie zbyt wiele.
W jaki sposób mówisz „nie”? A może masz z tym problem i zbyt często się zgadzasz?
Nie zapomnij pobrać prezentu, który dla Ciebie przygotowałam.
Ebook, dzięki któremu sam wyznaczysz drogę realizacji każdego Twojego celu, znajdziesz czas i sposób na zrealizowanie wszystkiego, co do tej pory odkładałeś na później, bo nie wiedziałeś kiedy znaleźć czas na realizację, albo jak zacząć realizować swoje marzenia.
Krok po kroku przeprowadzę Cię przez proces formułowania celu i tworzenia planu jego realizacji. Tobie pozostanie jedynie działać.